Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" i zaakcepuj naszą politykę.
Bałtyk
16 i 17 czerwca 2016 r. w Warszawie obyły się 3 warsztaty rozwoju projektów PA Culture. Warsztaty miały na celu wsparcie projektów flagowych PA Culture oraz projektów, które chciałyby otrzymać status projektu flagowego, w rozwijaniu projektów, umiejętnym pisaniu aplikacji oraz w zdobywaniu kontaktów do potencjalnych partnerów zainteresowanych współpracą w regionie Morza Bałtyckiego.
W kwietniu i w maju odbyły się cztery seminaria PA Culture (Policy Area Culture & Creative Sectors). Ich ideą była promocja PA Culture oraz informowanie o działaniach i funduszach na kulturę w regionie. Seminaria miały charakter otwarty, kierowane były do potencjalnie zainteresowanych przedstawicieli sektora kreatywnego i sektora kultury: instytucji kultury, NGO’sów, artystów, studentów.
7 lutego br. zakończył się XI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Narwie. Zwieńczyła go Gala w Narodowej Sali Koncertowej Estonia w Tallinnie, podczas której laureaci konkursu zaprezentowali własne interpretacje dzieł Fryderyka Chopina.
Tematyka Bałtyku szeroko zagościła w nowym, już trzecim w 2015 roku, numerze kwartalnika HERITO. Obszerny materiał, w całości poświęcony roli wspólnego dziedzictwa kulturowego oraz tożsamości bałtyckiej, dostępny jest również online.
W zeszłym tygodniu, do Krakowa zjechali się deweloperzy gier wideo oraz specjaliści ds. prawa autorskiego. Wszystko to za sprawą konferencji Mastering the Game. Business and Legal issues for Video Games Developers. Baltic Sea Region Perspective organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z World Intelectual Property Organisation.
Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego ruszyły studia podyplomowe Ochrona dziedzictwa kulturowego regionu Morza Bałtyckiego.
Studia adresowane są do osób posiadających dyplom ukończenia studiów co najmniej I stopnia (licencjat), pracowników muzeów oraz instytucji i organizacji działających na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, jak również wszystkich osób zainteresowanych przeszłością regionu oraz chętnych do podejmowania działań związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego.
Ruszył nabór na wnioski w ramach programu Promocja kultury polskiej za granicą 2017 – Promesa. Na priorytet Kraje Rady Państw Morza Bałtyckiego jest pula środków na łączną kwotę 3 mln zł.
Culture.pl i Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni oraz Festiwal Filmowy w Gdyni i Gdyńska Szkoła Filmowa ogłaszają konkurs na film krótkometrażowy o tożsamości krajów położonych nad Morzem Bałtyckim. Do konkursu zgłaszać można filmy o długości 1-5 minut, które poruszają tematykę związaną właśnie z regionem Morza Bałtyckiego – jego kulturą, tożsamością kulturową, historią, społeczeństwem, transformacją.
W lipcu rozpoczął się nabór na projekty, które mogą ubiegać się o dofinansowanie z mechanizmu Seed Money Facility (SMF).
W zakładce Wydarzenia można już zarejestrować się na konferencję Bałtyckie Forum Kultury, które będzie miało miejsce w dniach 15-18 września br. w Gdańsku.
W ramach programu Promocja kultury polskiej za granicą 2016 – Promesa w priorytecie Kraje Rady Państw Morza Bałtyckiego przyznano dofinansowanie na 32 projekty, na łączną kwotę 2 763 610 zł.
W dniach 17-19 lipca br. w miejscowości Salacgriva na Łotwie, odbyła się dziewiąta edycja tzw. łotewskiego open’air’a, czyli festiwalu Positivus.